Skip to navigation Skip to content Skip to footer

SUNYAC Scholar Athlete of the Year

CRITERIA: 3.30 GPA, academic and athletic excellence, starter or significant reserve player, at least a sophomore, and transfer students must complete one full year prior to nomination. Selections are done in Janurary, April and June of each year.

 

2018-2019

 

Fall Athletes

Name Sport School
Shannon McGuinness Field Hockey Cortland
Sean McAneny Men's Cross Country Geneseo
Elise Ramirez Women's Cross Country Geneseo
Nicholas Giordano Men's Soccer Oneonta
Jennifer Moran Women's Soccer Geneseo
Emily Ast Women's Volleyball Geneseo
Alyssa Brault Women's Tennis Oneonta

 

Winter Athletes 

Name Sport School
Duggie Lagrone  Men's Ice Hockey Geneseo 
 Liam Sanborn Men's Basketball Oswego 
 Madeline Frank Women's Basketball Oneonta 
Sean McAneny  Men's Indoor Track & Field Geneseo 
 Ellise Ramirez Women's Indoor Track & Field Geneseo 
 Clark Davis Men's Swimming & Diving Geneseo 
 Nancy Nasky Women's Swimming & Diving Geneseo 

 

Spring Athletes

Name Sport School
Ryan Enos Baseball Oswego
Jennifer Groat Softball Plattsburgh
Nick Della Ratta Men's Lacrosse Plattsburgh
Caroline McGuigan Women's Lacrosse Geneseo
Sean McAneny Men's Outdoor Track and Field Geneseo
Elise Ramirez Women's Outdoor Track & Field Geneseo

2017-2018

Fall Athletes

Name Sport School
Megan Gangewere Field Hockey New Paltz
Ethan Francis Men's Cross Country Fredonia
Elise Ramirez Women's Cross Country Geneseo
Daniel Ioos Men's Soccer Oneonta
Madeline Saccocio Women's Soccer Plattsburgh
Noelle Poloncarz Women's Volleyball Brockport
Carol Tyson Women's Tennis New Paltz 

 

Winter Athletes 

Name Sport School
Brody Power Men's Ice Hockey Buffalo State
Kevin Mackin Men's Basketball Oneonta
Jacque Law Women's Basketball Fredonia
Luke Holtzman Men's Indoor Track & Field Geneseo
Laura Piazza Women's Indoor Track & Field Geneseo
Jeff Doser Men's Swimming & Diving Geneseo
Natalie LaCourt Women's Swimming & Diving Geneseo

 

Spring Athletes

Name Sport School
Justin Teague Baseball Cortland
Taylor Moore Softball Geneseo
Sean Hayes Men's Lacrosse Plattsburgh
Erin Cregan Women's Lacrosse Geneseo
Isaac Garcia-Cassani Men's Outdoor Track and Field Geneseo
Audrey Miller Women's Outdoor Track & Field Brockport

 


2016-2017

Fall Athletes 

Name Sport  School
David Busby Cross Country Oneonta
Rachel Shine  Cross Country Oneonta
Kayla McKeveny Field Hockey New Paltz
Brad Campion Men's Soccer Geneseo
Jenna Smolinski* Women's Soccer Buffalo St.
Emma Geyer* Women's Soccer Oswego
Carol Tyson Women's Tennis New Paltz
Noelle Poloncarz Women's Volleyball Brockport

 

Winter Athletes 

Name Sport School
Kyle Hall Men's Ice Hockey Plattsburgh
Nicky Bonura* Men's Basketball Cortland
Dylan Balducci* Men's Basketball New Paltz
Kit Small* Women's Basketball New Paltz
Kara Houppert* Women's Basketball Geneseo
Luke Holtzman Men's Indoor Track & Field Geneseo
Marissa Cossaro Women's Indoor Track & Field Geneseo
Jeff Doser Men's Swimming & Diving Geneseo
Meghan Bartlett Women's Swimming & Diving Fredonia

 

Spring Athletes

Name Sport School
Tim Cronin Baseball Oswego
Jennifer Groat Softball Plattsburgh
Dave Foster Men's Lacrosse Cortland
Nicole Gottschalk Women's Lacrosse New Paltz
Connor Christopherson Men's Outdoor Track and Field Cortland
Marissa Cossaro Women's Outdoor Track & Field Geneseo

 

*=Co-recipients