2019 SUNYAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 9 Cortland 8 Trinity (Tex.) 9 Final
Sun. 10 Cortland 5 Trinity (Tex.) 10 Final
  Cortland   Trinity (Tex.)   Cancelled
Sat. 16 Oneonta 0 Ferrum 0 12:00 PM
  Oneonta   Ferrum   3:00 PM
Sun. 17 Brockport   Kean   11:00 AM
  Oneonta   Ferrum   12:00 PM
  Brockport   Gwynedd Mercy   2:30 PM
  @ Union, N.J.
Sat. 23 New Paltz   Catholic   12:00 PM
  Oneonta   Mary Washington   12:00 PM
  Fredonia   Emory & Henry   12:00 PM
  Plattsburgh   Hood   12:00 PM
  Cortland   Salisbury   1:00 PM
  Brockport   Alfred St.   1:30 PM
  @ Monogalia County Ballpark - Granville, WV
  Fredonia   Emory & Henry   2:00 PM
  Oneonta   Mary Washington   3:00 PM
  New Paltz   Catholic   3:00 PM
  Brockport   Muhlenberg   4:00 PM
  VA beach trip @ Aberdeen, MD
Sun. 24 Brockport   Muhlenberg   10:30 AM
  @ Aberdeen, Md.
  New Paltz   Catholic   12:00 PM
  Cortland   Salisbury   12:00 PM
  Plattsburgh   Maritime (N.Y.)   12:00 PM
  Oneonta   Mary Washington   1:00 PM
  Fredonia   Emory & Henry   1:00 PM
  Brockport   Alfred St.   1:30 PM
  @ Monogalia County Ballpark - Granville, WV
  Plattsburgh   Maritime (N.Y.)   3:00 PM
Thu. 28 Fredonia   TBA   TBA
  Ripken Invitational @ Myrtle Beach S.C.
 
March
Fri. 1 New Paltz   Shenandoah   4:00 PM
Sat. 2 Oswego   Salisbury   11:00 AM
  New Paltz   Ithaca   12:00 PM
  @ Winchester, Va.
  Oneonta   East. Mennonite   12:00 PM
  7 innings
  Plattsburgh   Bard   12:00 PM
  La Roche   Cortland   12:45 PM
  @ Baltimore, Md. (Johns Hopkins)
  Staten Island   Fredonia   1:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Oswego   Salisbury   2:00 PM
  New Paltz   Shenandoah   2:00 PM
  Oneonta   East. Mennonite   3:00 PM
  7 innings
  Plattsburgh   Bard   3:00 PM
  Fredonia   Staten Island   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Cortland   Johns Hopkins   4:00 PM
Sun. 3 Rutgers-Camden   Cortland   11:00 AM
  @ Baltimore, Md. (Johns Hopkins)
  Brockport   Bard   11:00 AM
  Plattsburgh   Scranton   11:30 AM
  Oswego   Wesley   12:00 PM
  Oneonta   East. Mennonite   12:00 PM
  Plattsburgh   Keystone   2:30 PM
  @ Scranton, PA
  Brockport   Mt. St. Mary (N.Y.)   3:00 PM
  @ Annandale-On-Hudson, NY
  Oswego   Wesley   3:00 PM
Tue. 5 Oneonta   Penn St. Brandywine   1:45 PM
  RussMatt Invitational @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
  Oneonta   Penn St. Brandywine   4:00 PM
  RussMatt Invitational @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
Thu. 7 Fredonia   TBA   TBA
  Russ-Matt Tournament @ Central Florida
  Hilbert   Oneonta   11:30 AM
  @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
  Hilbert   Oneonta   1:45 PM
  @ Lake Myrtle Park - Auburndale, Fla.
Fri. 8 Illinois Col.   Fredonia   TBA
  @ Auburndale, Fla.
  Cortland   Marywood   3:00 PM
  Oswego   Arcadia   3:00 PM
Sat. 9 New Paltz   Mt. St. Mary (N.Y.)   11:00 AM
  Plattsburgh   TCNJ   11:30 AM
  Oswego   Neumann   12:00 PM
  Cortland   Rutgers-Newark   12:00 PM
  New Paltz   Mt. St. Mary (N.Y.)   2:00 PM
  Plattsburgh   TCNJ   2:30 PM
  Fredonia *   Oneonta   3:00 PM
  @ Pat Thomas Stadium - Leesburg, Fla.
  Cortland   Rutgers-Newark   3:00 PM
  Brockport   Union (N.Y.)   3:00 PM
  Downstate NY trip @ Troy, NY
  Oswego   Neumann   3:00 PM
  Fredonia *   Oneonta   5:30 PM
  @ Pat Thomas Stadium - Leesburg, Fla.
Sun. 10 Cortland   Stevens Institute   TBA
  Fredonia *   Oneonta   9:30 AM
  @ Henley Field - Lakeland, Fla.
  Brockport   Southern Me.   10:00 AM
  @ At Trinity College, Hartford, Conn.
  Plattsburgh   Farmingdale State   11:00 AM
  New Paltz   Bard   12:00 PM
  Brockport   Trinity (Conn.)   1:00 PM
  Plattsburgh   Farmingdale State   2:00 PM
  New Paltz   Bard   2:00 PM
Wed. 13 Concordia Chicago   Fredonia   9:30 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  New Paltz   Merchant Marine   4:00 PM
  Brockport   Houghton   4:00 PM
Fri. 15 Fredonia *   New Paltz   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Oswego *   Plattsburgh   TBA
  Brockport *   Oneonta   3:00 PM
  Cortland   Marietta   6:00 PM
  @ Mount Berry, Ga.
Sat. 16 Fredonia *   New Paltz   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Fredonia *   New Paltz   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Brockport *   Oneonta   12:00 PM
  Brockport *   Oneonta   3:00 PM
  Oswego *   Plattsburgh   3:00 PM
  @ Winter Haven, FL
  Cortland   Adrian   4:00 PM
  @ Rome, Ga.
Sun. 17 Oswego *   Plattsburgh   12:00 PM
  @ Winter Haven, FL
  Endicott   New Paltz   1:45 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Cortland   Berry   3:00 PM
  Oswego *   Plattsburgh   3:00 PM
  @ Winter Haven, FL
Tue. 19 St. Joseph's (Brkln)   New Paltz   10:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Oswego   Western New Eng.   11:00 AM
  @ (Lexington County Stadium) Spartan Southern Classic
  St. Joseph's (Brkln)   New Paltz   1:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Oswego   Western New Eng.   2:30 PM
  @ (Lexington County Stadium) Spartan Southern Classic
  Brockport   Alvernia   3:00 PM
  Spring training
  Cortland   Piedmont   7:00 PM
Wed. 20 New York U.   Plattsburgh   TBA
  @ Tampa, FL
  New Paltz   Framingham St.   11:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  New Paltz   Framingham St.   1:30 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Brockport   Dickinson   3:00 PM
  Oneonta   Wells   3:00 PM
  Trinity (Conn.)   Oswego   6:00 PM
  @ Lexington, S.C.
  Cortland   Oglethorpe   6:00 PM
Thu. 21 Brockport   TBA   TBA
  Spring training
  New York U.   Plattsburgh   TBA
  @ Tampa, FL
  Western New Eng.   Oswego   10:00 AM
  @ (Lexington County Stadium) Spartan Southern Classic
  Brockport   Ferrum   3:00 PM
Fri. 22 Oswego *   Brockport   TBA
  Cortland *   Plattsburgh   12:00 PM
  @ Demorest, GA
  Cortland *   Plattsburgh   3:00 PM
  @ Demorest, GA
Sat. 23 Brockport *   Oswego   TBA
  @ Lexington, SC
  Brockport *   Oswego   TBA
  @ Lexington, SC
  Oneonta   Montclair St.   11:30 AM
  Cortland *   Plattsburgh   12:00 PM
  @ Demorest, GA
  Fredonia   Case Western Reserve   12:00 PM
  Oneonta   Montclair St.   2:30 PM
  Fredonia   Case Western Reserve   3:00 PM
Tue. 26 Cortland   Rochester (N.Y.)   4:30 PM
Wed. 27 New Paltz   New York U.   4:00 PM
Fri. 29 Oneonta *   Cortland   3:00 PM
  Plattsburgh *   Brockport   3:00 PM
  Oswego *   New Paltz   3:00 PM
  Fredonia   Pitt.-Bradford   3:00 PM
Sat. 30 Plattsburgh *   Brockport   12:00 PM
  Oneonta *   Cortland   12:00 PM
  Oswego *   New Paltz   12:00 PM
  Fredonia   Medaille   12:00 PM
  Oswego *   New Paltz   2:00 PM
  Fredonia   Medaille   2:00 PM
  Oneonta *   Cortland   3:00 PM
  Plattsburgh *   Brockport   3:00 PM
 
April
Mon. 1 Union (N.Y.)   New Paltz   4:00 PM
Tue. 2 Penn St.-Behrend   Fredonia   3:00 PM
  Stevens Institute   New Paltz   3:30 PM
  New Paltz   Rowan   3:30 PM
  SUNY Canton   Plattsburgh   4:00 PM
  Oswego   Ithaca   4:00 PM
Wed. 3 Oswego   St. Lawrence   3:00 PM
  Brockport   St. John Fisher   3:30 PM
  Mt. St. Mary (N.Y.)   Oneonta   4:00 PM
Thu. 4 Plattsburgh   Skidmore   4:00 PM
Fri. 5 St. John Fisher   Oswego   TBA
  Cortland *   Fredonia   3:00 PM
  Brockport *   New Paltz   3:00 PM
  Plattsburgh *   Oneonta   3:00 PM
Sat. 6 Oswego   St. John Fisher   TBA
  Brockport *   New Paltz   12:00 PM
  Plattsburgh *   Oneonta   12:00 PM
  Cortland *   Fredonia   12:00 PM
  Cortland *   Fredonia   2:00 PM
  Brockport *   New Paltz   3:00 PM
  Plattsburgh *   Oneonta   3:00 PM
Sun. 7 SUNY Canton   Oswego   1:00 PM
Tue. 9 Clarkson   Oswego   TBA
  Clarkson   Oswego   TBA
  Oneonta   Mt. St. Vincent   3:30 PM
  Cortland   Ithaca   4:00 PM
Wed. 10 Allegheny   Fredonia   3:00 PM
  Brockport   Rensselaer   3:00 PM
  Cazenovia   Cortland   3:30 PM
  Skidmore   New Paltz   4:00 PM
  Plattsburgh   St. Lawrence   4:00 PM
Thu. 11 Plattsburgh   St. Michael's   3:30 PM
Fri. 12 Brockport *   Fredonia   3:00 PM
  Oneonta *   Oswego   3:00 PM
  New Paltz *   Cortland   3:00 PM
Sat. 13 New Paltz *   Cortland   12:00 PM
  Oneonta *   Oswego   12:00 PM
  Brockport *   Fredonia   12:00 PM
  New Paltz *   Cortland   2:00 PM
  Brockport *   Fredonia   2:00 PM
  Oneonta *   Oswego   3:00 PM
Tue. 16 Alfred St.   Oswego   TBA
  Norwich   Plattsburgh   3:00 PM
  Hamilton   Cortland   4:00 PM
  Utica   Oneonta   4:00 PM
  St. John Fisher *   Brockport   4:00 PM
Wed. 17 Fredonia   Hilbert   3:00 PM
  Plattsburgh   Middlebury   3:30 PM
  Union (N.Y.)   Oneonta   4:00 PM
  New Paltz   Ramapo   4:00 PM
  Ithaca   Brockport   4:00 PM
Fri. 19 Oneonta *   New Paltz   3:00 PM
  Oswego *   Cortland   3:00 PM
  Fredonia *   Plattsburgh   3:00 PM
  Brockport   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
Sat. 20 Oneonta *   New Paltz   12:00 PM
  Oswego *   Cortland   12:00 PM
  Fredonia *   Plattsburgh   12:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Brockport   12:00 PM
  Oswego *   Cortland   2:00 PM
  Fredonia *   Plattsburgh   2:00 PM
  Oneonta *   New Paltz   3:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Brockport   3:00 PM
Mon. 22 Fredonia   Penn St.-Behrend   3:00 PM
Tue. 23 Union (N.Y.)   Plattsburgh   3:00 PM
  New Jersey City   New Paltz   4:00 PM
  Ithaca   Oswego   4:00 PM
Wed. 24 Clarkson   Plattsburgh   3:00 PM
  Brockport   Rochester Inst.   4:00 PM
  Wells   Oneonta   4:00 PM
  Vassar   New Paltz   4:00 PM
  Ithaca   Cortland   4:00 PM
  Oswego   Rochester (N.Y.)   7:00 PM
Thu. 25 SUNY Poly   Oneonta   4:00 PM
Fri. 26 Cortland *   Brockport   3:00 PM
  Fredonia *   Oswego   3:00 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   3:00 PM
Sat. 27 Cortland *   Brockport   12:00 PM
  Fredonia *   Oswego   12:00 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   12:00 PM
  Fredonia *   Oswego   2:00 PM
  Cortland *   Brockport   3:00 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   3:00 PM
Tue. 30 Alfred St.   Fredonia   4:00 PM
  Ithaca   New Paltz   4:00 PM
  Plattsburgh   SUNY Canton   4:00 PM
  Rochester Inst.   Brockport   4:00 PM
  Cortland   Utica   4:00 PM
 
May
Fri. 3 Cortland %   TBA   TBA
  Oneonta %   TBA   TBA
  Brockport %   TBA   TBA
Sat. 4 Brockport %   TBA   TBA
  Oneonta %   TBA   TBA
  Cortland %   TBA   TBA
Sun. 5 Brockport %   TBA   TBA
  Cortland * %   TBA   TBA
* Conference
% Post season