2018-19 Men's Lacrosse Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 23 Geneseo 14 Maritime (N.Y.) 13 Final
  Plattsburgh   Castleton   Postponed
Wed. 27 Cortland 9 Ursinus 15 Final
  Oneonta 13 Bard 3 Final
 
March
Fri. 1 Potsdam 8 St. John Fisher 23 Final
  @ Victor, NY
Sat. 2 Plattsburgh 10 Skidmore 8 Final
  Geneseo 9 Ithaca 11 Final
  Wentworth 10 Oneonta 11 Final
  Note Time Change
  Oswego 6 Hartwick 5 Final
  Clarkson 14 Brockport 6 Final
Sun. 3 Tufts 19 Cortland 15 Final
Mon. 4 Brockport 6 Nazareth 18 Final
Tue. 5 Plattsburgh 5 Clarkson 14 Final
  Oneonta 10 Skidmore 12 Final
Wed. 6 Ithaca   Oswego   Postponed
Sat. 9 Morrisville 14 Oswego 16 Final
  Keuka 10 Brockport 14 Final
  Potsdam 8 Utica 13 Final
  Nazareth 7 Cortland 13 Final
  Oneonta 7 Frostburg St. 16 Final
  St. Lawrence 9 Geneseo 4 Final
Tue. 12 Cortland 25 Morrisville 9 Final
  Potsdam 10 Castleton 5 Final
  @ Middlebury, Vt.
  Hartwick 13 Oneonta 7 Final
Wed. 13 Baldwin Wallace 13 Geneseo 10 Final
  Plattsburgh 7 Rensselaer 14 Final
  St. John Fisher 17 Brockport 7 Final
Thu. 14 St. Joseph's (L.I.) 16 Oneonta 10 Final
Fri. 15 Clarkson 11 Geneseo 4 Final
  Cortland 16 Farmingdale State 7 Final
Sat. 16 Oneonta 23 Elmira 2 Final
  Brockport 12 Baldwin Wallace 9 Final
  Oswego   St. John Fisher   12:00 PM
  Plattsburgh 10 Scranton 11 Final
  @ Half Hollow Hills East High School, Dix Hills, N.Y.
  Hartwick 17 Potsdam 8 Final
Mon. 18 Geneseo 17 Morrisville 4 Final
Tue. 19 Cortland 22 Clarkson 11 Final
  @ Fort Lauderdale, FL
Wed. 20 Concordia Wisconsin 6 Brockport 8 Final
  Geneseo 13 Alfred 10 Final
  Plattsburgh 10 Stockton 17 Final
  Oswego 12 St. Joseph's (L.I.) 2 Final
  Oneonta 4 Ithaca 16 Final
Thu. 21 Plattsburgh 10 Castleton 7 Final
  Rescheduled from 2/23
Fri. 22 Wesleyan (Conn.) 13 Cortland 5 Final
  @ Fort Lauderdale, FL
Sat. 23 Brockport 7 Lycoming 5 Final
  Geneseo 3 Salisbury 18 Final
  Oswego 12 Keuka 5 Final
  Oneonta 11 Kean 9 Final
  Morrisville 8 Potsdam 11 Final
Tue. 26 New England Col.   Plattsburgh   4:00 PM
  Potsdam   Clarkson   7:00 PM
Wed. 27 Oswego   Utica   4:00 PM
  Scranton   Cortland   6:30 PM
  Rochester Inst.   Geneseo   7:00 PM
Thu. 28 Anna Maria   Oneonta   4:00 PM
Sat. 30 Geneseo *   Plattsburgh   12:00 PM
  Potsdam *   Cortland   12:30 PM
  Oneonta *   Brockport   1:00 PM
  Oswego   St. Lawrence   3:00 PM
 
April
Wed. 3 Geneseo   St. John Fisher   4:00 PM
  Potsdam   SUNY Canton   7:00 PM
  Rescheduled from 3/5
  Plattsburgh   St. Lawrence   7:00 PM
  Rochester Inst.   Cortland   7:00 PM
Sat. 6 Cortland *   Plattsburgh   1:00 PM
  Oswego *   Brockport   1:00 PM
  Oneonta *   Geneseo   7:00 PM
Wed. 10 Cortland *   Geneseo   4:00 PM
  Plattsburgh *   Oneonta   4:00 PM
  Oswego *   Potsdam   7:00 PM
Sat. 13 Cortland *   Oneonta   12:00 PM
  Plattsburgh *   Oswego   1:00 PM
  Brockport *   Potsdam   3:00 PM
Tue. 16 Brockport   Alfred   4:00 PM
  St. Lawrence   Potsdam   7:00 PM
Wed. 17 SUNY Canton   Oswego   7:00 AM
  Middlebury   Plattsburgh   4:00 PM
  Ithaca   Cortland   7:00 PM
Sat. 20 Geneseo *   Oswego   12:00 PM
  Brockport *   Cortland   1:00 PM
  Potsdam *   Oneonta   1:00 PM
Wed. 24 Brockport *   Geneseo   4:00 PM
  Oswego *   Cortland   4:00 PM
  Potsdam *   Plattsburgh   7:00 PM
Sat. 27 Geneseo *   Potsdam   12:00 PM
  Oneonta *   Oswego   1:00 PM
  Plattsburgh *   Brockport   1:00 PM
Date Teams/Event Time Score Links
 
May
Wed. 1 at #4 Seed % @ at #1 Seed 4 p.m.
  Game 1 - SUNYAC Semifinals
  at #3 Seed % @ at #2 Seed 4 p.m.
  Game 2 - SUNYAC Semifinals
Sat. 4 at TBD % @ at highest remaining seed 1 p.m.
  Game 3 - SUNYAC Championship
% Postseason
* Conference