2019-20 Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 8 Cazenovia 62 Potsdam 77 Final
  @ Stan Cohen Court - Canton, NY
Sat. 9 Oneonta 59 Skidmore 49 Final
  Coast Guard 81 Potsdam 74 Final
  @ Stan Cohen Court - Canton, NY
  Pitt.-Bradford 60 Fredonia 77 Final
  Hilbert 49 Geneseo 83 Final
  New Paltz 83 Rochester Inst. 80 Final
Tue. 12 Brockport 65 Rochester Inst. 64 Final
  Potsdam 57 Utica 83 Final
  Geneseo 68 William Smith 54 Final
  Hartwick 56 Cortland 79 Final
  Oswego 61 Hilbert 62 Final
Fri. 15 MIT 56 New Paltz 76 Final
  Tufts Tip Off Tournament @ Boston, Mass. / Clark Athletic Gym
  Fredonia 39 John Carroll 72 Final
  Cortland 67 Purchase 35 Final
  Plattsburgh 59 Drew 66 Final
  Alfred 47 Brockport 68 Final
  Oneonta 42 Worcester St. 52 Final
  @ AFC Gymnasium; Poughkeepsie, NY
  Wis.-Superior 77 Oswego 49 Final
Sat. 16 Bates 56 Plattsburgh 60 Final
  Rose City Tipoff Classic @ Madison, NJ - Baldwin Gymnasium
  Morrisville 62 Oswego 77 Final
  Capital 77 Fredonia 50 Final
  Eastern 70 Oneonta 51 Final
  @ AFC Gymnasium; Poughkeepsie, NY
  Tufts 69 New Paltz 53 Final
  Tufts Tip Off Tournament @ Boston, Mass. / Clark Athletic Gym
  Keuka 38 Brockport 59 Final
  Brockport Tip-off Tournament - Championship Game
  Geneseo 55 Rochester Inst. 54 Final
  Hilbert 59 Buffalo State 60 Final
  @ Kidera Gymnasium - Nazareth College
Sun. 17 Buffalo State 49 Nazareth 61 Final
Tue. 19 Potsdam 70 Clarkson 78 Final
  St. Lawrence 60 Plattsburgh 39 Final
  Utica 70 Oneonta 78 Final
  Morrisville 59 Geneseo 78 Final
  Cortland 59 Ithaca 70 Final
  Rochester (N.Y.) 69 Brockport 56 Final
Wed. 20 SUNY Canton 25 Oswego 64 Final
Thu. 21 Oneonta 54 Hartwick 56 Final
Fri. 22 Bryant & Stratton (Buffalo) 65 Buffalo State 60 Final
  Purchase 35 Plattsburgh 63 Final
  Medaille 49 Fredonia 65 Final
Sat. 23 Thiel 48 Buffalo State 65 Final
  Potsdam 66 St. Lawrence 61 Final
  Alfred 54 Oswego 68 Final
  William Smith 82 Brockport 63 Final
  Hamilton 76 Plattsburgh 61 Final
Tue. 26 Elmira 43 Cortland 69 Final
  Buffalo State 57 St. John Fisher 79 Final
  Vassar 69 New Paltz 71 Final
 
December
Tue. 3 Fredonia 55 Nazareth 83 Final
  Bryant & Stratton - Syracuse   Potsdam   Postponed
  Alfred 51 Geneseo 68 Final
Fri. 6 Plattsburgh * 62 Oneonta 56 Final
  Oswego * 69 Brockport 62 Final
  Potsdam * 42 New Paltz 74 Final
  Cortland * 67 Geneseo 64 Final - OT
Sat. 7 Oswego * 48 Geneseo 72 Final
  Plattsburgh * 41 New Paltz 81 Final
  Cortland * 69 Brockport 60 Final
  Fredonia * 59 Buffalo State 72 Final
  Potsdam * 84 Oneonta 77 Final
Tue. 10 Allegheny 58 Fredonia 66 Final
Sat. 14 SUNY Poly   Cortland   12:00 PM
  Northern Vermont-Johnson   Plattsburgh   1:00 PM
  Oswego   York (N.Y.)   5:30 PM
Sun. 15 Potsdam   CCNY   3:30 PM
Wed. 18 Buffalo State   Pitt.-Bradford   6:00 PM
Thu. 19 Oneonta   Texas-Dallas   4:30 PM
  @ Puerto Rico
  Brockport   St. Vincent   7:00 PM
Fri. 20 Hartwick   Brockport   4:00 PM
  @ St. Vincent
Sat. 21 Oneonta   Colby-Sawyer   11:00 AM
  @ Puerto Rico - San Juan Shootout
Sun. 29 Simpson   New Paltz   12:00 PM
  Music City Classic @ Trevecca Nazarene University - Nashville, Tenn.
Mon. 30 Rose-Hulman   New Paltz   6:00 PM
  Music City Classic @ Trevecca Nazarene University - Nashville, Tenn.
 
January
Sat. 4 Morrisville   Buffalo State   2:00 PM
  Geneseo   Connecticut Col.   3:00 PM
  @ Babson Park, Mass. (Babson College)
  Fredonia   Houghton   4:00 PM
Sun. 5 Geneseo   TBD   TBA
  Judy Pearson Memorial Tournament @ Babson College (Babson Park, Mass.)
  Wells   Oswego   2:00 PM
  Hamilton   Cortland   5:00 PM
  makeup from Dec. 2
Mon. 6 Wells   Cortland   6:00 PM
Tue. 7 Alfred   New Paltz   4:00 PM
  Plattsburgh   Middlebury   5:30 PM
Fri. 10 Geneseo *   Plattsburgh   5:30 PM
  Brockport *   Potsdam   5:30 PM
  Buffalo State *   Cortland   5:30 PM
  Fredonia *   Oswego   5:30 PM
Sat. 11 Geneseo *   Potsdam   2:00 PM
  Brockport *   Plattsburgh   2:00 PM
  Buffalo State *   Oswego   2:00 PM
  Fredonia *   Cortland   2:00 PM
  New Paltz *   Oneonta   2:00 PM
Tue. 14 Oneonta *   Cortland   2:00 PM
  Fredonia *   Geneseo   5:30 PM
  Plattsburgh *   Potsdam   5:30 PM
  Buffalo State *   Brockport   5:30 PM
  Oswego *   New Paltz   5:30 PM
Fri. 17 New Paltz *   Geneseo   5:30 PM
  Plattsburgh *   Buffalo State   5:30 PM
  Oneonta *   Brockport   5:30 PM
  Potsdam *   Fredonia   5:30 PM
Sat. 18 Oneonta *   Geneseo   2:00 PM
  Plattsburgh *   Fredonia   2:00 PM
  New Paltz *   Brockport   2:00 PM
  Potsdam *   Buffalo State   2:00 PM
  Cortland *   Oswego   2:00 PM
Tue. 21 New Paltz *   Cortland   5:30 PM
  Oneonta *   Oswego   5:30 PM
Fri. 24 Cortland *   Plattsburgh   5:30 PM
  Buffalo State *   New Paltz   5:30 PM
  Fredonia *   Oneonta   5:30 PM
  Oswego *   Potsdam   5:30 PM
Sat. 25 Oswego *   Plattsburgh   2:00 PM
  Buffalo State *   Oneonta   2:00 PM
  Cortland *   Potsdam   2:00 PM
  Fredonia *   New Paltz   2:00 PM
  Brockport *   Geneseo   2:00 PM
Tue. 28 Geneseo *   Fredonia   5:30 PM
  Brockport *   Buffalo State   5:30 PM
Fri. 31 Plattsburgh *   Geneseo   5:30 PM
  Potsdam *   Brockport   5:30 PM
  Oswego *   Buffalo State   5:30 PM
  Cortland *   Fredonia   7:30 PM
 
February
Sat. 1 Potsdam *   Geneseo   2:00 PM
  Fredonia *   Oswego   2:00 PM
  Oneonta *   New Paltz   2:00 PM
  Cortland *   Buffalo State   4:00 PM
  Plattsburgh *   Brockport   5:30 PM
Tue. 4 Geneseo *   Buffalo State   5:30 PM
  Potsdam *   Plattsburgh   5:30 PM
  Brockport *   Fredonia   5:30 PM
  New Paltz *   Oswego   5:30 PM
Fri. 7 Geneseo *   New Paltz   5:30 PM
  Fredonia *   Plattsburgh   5:30 PM
  Brockport *   Oneonta   5:30 PM
  Buffalo State *   Potsdam   5:30 PM
Sat. 8 Geneseo *   Oneonta   2:00 PM
  Buffalo State *   Plattsburgh   2:00 PM
  Brockport *   New Paltz   2:00 PM
  Oswego *   Cortland   2:00 PM
  Fredonia *   Potsdam   2:00 PM
Tue. 11 Buffalo State *   Geneseo   5:30 PM
  Fredonia *   Brockport   5:30 PM
  Cortland *   Oneonta   5:30 PM
Fri. 14 Plattsburgh *   Oswego   5:30 PM
  Potsdam *   Cortland   5:30 PM
  New Paltz *   Fredonia   5:30 PM
  Oneonta *   Buffalo State   5:30 PM
Sat. 15 Geneseo *   Brockport   2:00 PM
  Plattsburgh *   Cortland   2:00 PM
  New Paltz *   Buffalo State   2:00 PM
  Oneonta *   Fredonia   2:00 PM
  Potsdam *   Oswego   2:00 PM
Tue. 18 Cortland *   New Paltz   5:30 PM
  Oneonta *   Oswego   5:30 PM
Fri. 21 Geneseo *   Oswego   5:30 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   5:30 PM
  Brockport *   Cortland   5:30 PM
  Oneonta *   Potsdam   5:30 PM
Sat. 22 Geneseo *   Cortland   2:00 PM
  Oneonta *   Plattsburgh   2:00 PM
  Brockport *   Oswego   2:00 PM
  Buffalo State *   Fredonia   2:00 PM
  New Paltz *   Potsdam   2:00 PM
Tue. 25 Geneseo   TBD   TBA
Fri. 28 Geneseo %   TBD   TBA
Sat. 29 Geneseo %   TBD   TBA
Date Teams/Event Time Score Links
 
February
Tue. 25 at #3 Seed % @ at #3 7 p.m.
  Game 1 - SUNYAC First Round
  at #4 Seed % @ at #4 7 p.m.
  Game 2 - SUNYAC First Round
Fri. 28 at #2 Seed % @ at #1 5:30 p.m.
  Game 3 - SUNYAC Semifinals
  at #1 Seed % @ at #1 7:30 p.m.
  Game 4 - SUNYAC Semifinals
Sat. 29 at TBD % @ at #1 4 p.m.
  Game 5 - SUNYAC Championship
% Postseason
* Conference
% Post season