2018-19 Women's Lacrosse Schedule

Date Away Home Status Links
February
Sat. 16 Vassar   New Paltz   1:00 PM
Sat. 23 Brockport 16 Denison 15 Final - OT
  Fredonia 3 Mount Union 23 Final
Sun. 24 Fredonia 2 Denison 24 Final
Thu. 28 Oneonta 9 Rensselaer 11 Final
  Buffalo State 5 Nazareth 14 Final
 
March
Fri. 1 Farmingdale State 6 Oneonta 17 Final
  Rochester (N.Y.) 5 Geneseo 13 Final
  Potsdam 7 Hartwick 9 Final
  New Paltz 9 Utica 10 Final
  Oswego 16 Clarkson 14 Final
Sat. 2 Nazareth 7 Brockport 13 Final
  SUNY Poly 9 Buffalo State 22 Final
  Potsdam 13 Elmira 3 Final
  Cortland 11 Ithaca 8 Final
Sun. 3 SUNY Poly 18 Fredonia 24 Final
Tue. 5 Oneonta 22 Eastern 4 Final
  Spring trip @ Kissimmee, Fl.
Wed. 6 Oneonta 22 Otterbein 2 Final
  Spring trip @ Auburndale, FL
  Plattsburgh 4 SUNY Canton 14 Final
  Rochester Inst.   Brockport   4:00 PM
Thu. 7 Potsdam 5 Clarkson 18 Final
Sat. 9 Cortland 10 Franklin & Marshall 16 Final
  St. Lawrence 4 Geneseo 17 Final
  Allegheny 2 Buffalo State 13 Final
  Plattsburgh 17 Sage 1 Final
  New Paltz 9 Hartwick 8 Final - OT
  Lycoming 7 Oswego 21 Final
Mon. 11 Stockton 15 New Paltz 4 Final
  Norwich 11 Plattsburgh 10 Final
  Moved from 2/27
  Smith 21 Fredonia 13 Final
  @ Englewood, Fla.
Tue. 12 Union (N.Y.) 4 Cortland 8 Final
  Kutztown 12 Brockport 14 Final
  Buffalo State 15 D'Youville 4 Final
Wed. 13 Potsdam 10 Curry 11 Final
  @ Hilton Head, S.C.
  Fredonia 19 Gordon 15 Final
  @ Englewood, Fla.
  St. Lawrence 13 Oswego 19 Final
  Farmingdale State 7 New Paltz 17 Final
  Hartwick 4 Oneonta 18 Final
  Clarkson 6 Geneseo 15 Final
  Plattsburgh 6 Bard 19 Final
Thu. 14 Husson 2 Potsdam 13 Final
  @ Hilton Head, S.C.
  Salem St. 11 Fredonia 10 Final
  @ Englewood, FL
Fri. 15 Buffalo State 22 Houghton 7 Final
Sat. 16 Manhattanville 12 New Paltz 22 Final
  Catholic 14 Cortland 12 Final
  @ Mount Sinai
  Oneonta 3 St. John Fisher 15 Final
Sun. 17 Stevenson 15 Geneseo 12 Final
  @ Englewood, FL
Tue. 19 Oswego 7 Utica 11 Final
  Plattsburgh 8 Hartwick 19 Final
  New Paltz 24 Eastern Conn. St. 10 Final
Wed. 20 Cortland 7 Salisbury 14 Final
  @ Glassboro, N.J.
  Brockport 14 Ithaca 23 Final
  Morrisville 12 Potsdam 11 Final
  Plattsburgh 12 Mt. St. Vincent 16 Final
  D'Youville 10 Fredonia 20 Final
  St. John Fisher 18 Buffalo State 7 Final
  Geneseo 11 Denison 13 Final
  @ Englewood, Fla.
Sat. 23 Montclair St. 9 Brockport 13 Final
  New Paltz * 12 Potsdam 9 Final
  Oswego * 23 Fredonia 3 Final
  Cortland * 21 Plattsburgh 1 Final
Sun. 24 Montclair St. 14 Geneseo 13 Final - 2OT
Mon. 25 Union (N.Y.) 10 Oneonta 6 Final
Tue. 26 Hamilton 17 Oneonta 7 Final
Wed. 27 Potsdam * 2 Cortland 18 Final
  Brockport * 16 Oswego 9 Final
  Fredonia * 7 Buffalo State 23 Final
  Plattsburgh * 4 New Paltz 20 Final
  Geneseo 13 Rochester Inst. 12 Final - OT
Fri. 29 Geneseo 10 William Smith 13 Final
Sat. 30 Brockport * 18 Potsdam 4 Final
  Fredonia * 7 New Paltz 24 Final
  Oneonta * 16 Buffalo State 14 Final
  Geneseo * 20 Plattsburgh 3 Final
  Oswego * 10 Cortland 18 Final
 
April
Mon. 1 Rochester Inst. 8 Brockport 19 Final
Tue. 2 Nazareth 6 Cortland 17 Final
Wed. 3 Buffalo State * 8 Brockport 17 Final
  Fredonia * 2 Geneseo 20 Final
  New Paltz * 14 Oneonta 17 Final
  Potsdam * 18 Plattsburgh 7 Final
  TBD %   Cortland   4:00 PM
  Game 4 - SUNYAC Semifinals @ at Geneseo
Thu. 4 St. John Fisher 10 Cortland 5 Final
Fri. 5 Oneonta * 8 Geneseo 14 Final
Sat. 6 Plattsburgh * 1 Brockport 23 Final
  Cortland * 19 Fredonia 6 Final
  Potsdam * 11 Oswego 15 Final
  New Paltz * 12 Buffalo State 11 Final - OT
Wed. 10 Buffalo State 5 Morrisville 15 Final
  Plattsburgh 2 Clarkson 24 Final
  Brockport * 22 Fredonia 1 Final
  Oneonta * 20 Potsdam 8 Final
  Oswego * 11 Geneseo 13 Final
Sat. 13 Brockport * ^ 18 Oneonta 7 Final
  Fredonia * 10 Potsdam 14 Final
  Buffalo State * 4 Cortland 18 Final
  Oswego * 23 Plattsburgh 4 Final
  Geneseo * 19 New Paltz 7 Final
Wed. 17 Geneseo * 13 Brockport 11 Final
  Plattsburgh * ^ 3 Oneonta 25 Final
  Buffalo State * 1 Oswego 18 Final
  Cortland * 21 New Paltz 6 Final
Thu. 18 SUNY Poly 12 Potsdam 20 Final
Sat. 20 New Paltz * 8 Brockport 17 Final
  Plattsburgh * 12 Fredonia 13 Final
  Potsdam * 7 Buffalo State 9 Final
  Cortland * 18 Geneseo 19 Final - OT
  Oneonta * 13 Oswego 14 Final - OT
Mon. 22 Castleton 15 Plattsburgh 17 Final
Tue. 23 Oneonta * 11 Cortland 21 Final
  Oswego 13 Morrisville 7 Final
  Fredonia 10 Allegheny 17 Final
Wed. 24 Geneseo * 16 Buffalo State 4 Final
  St. John Fisher 14 Brockport 5 Final
  SUNY Canton 2 Potsdam 9 Final
Sat. 27 Brockport * 13 Cortland 14 Final
  Fredonia * ^ 4 Oneonta 19 Final
  Buffalo State * 19 Plattsburgh 6 Final
  Oswego * 19 New Paltz 7 Final
  Geneseo * 13 Potsdam 7 Final
Tue. 30 Oneonta % 15 Oswego 17 Final
  Game 1 - SUNYAC First Round
  New Paltz * % 8 Brockport 17 Final
  Game 2 - SUNYAC First Round
 
May
Fri. 3 Oswego % 5 Geneseo 18 Final
  Game 3 - SUNYAC Semifinals
  Brockport % 17 Cortland 12 Final
  Game 4 - SUNYAC Semifinals @ Geneseo, N.Y.
Sat. 4 Brockport % 13 Geneseo 4 Final
  Game 5 - SUNYAC Championship
Sat. 11 SUNY Canton % 3 Brockport 16 Final
  @ Pittsford, N.Y.
Sun. 12 Brockport % 7 St. John Fisher 18 Final
Date Teams/Event Time Score Links
* Conference
^ Division
% Post season