2016 Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Thu. 1 Geneseo 8 Nazareth 1 Final
  Cortland 8 Oswego 1 Final
Fri. 2 Oswego * ^ 0 Geneseo 9 Final
Sat. 3 Fredonia 9 D'Youville 0 Final
  Farmingdale State 2 Plattsburgh 7 Final
  Rutgers-Newark 0 New Paltz 9 Final
Sun. 4 Lyndon St. 0 Plattsburgh 9 Final
Tue. 6 Misericordia 3 Cortland 6 Final
  Oneonta 9 Alfred 0 Final
Wed. 7 Fredonia 2 Penn St.-Behrend 7 Final
Thu. 8 Roberts Wesleyan 7 Brockport 2 Final
Fri. 9 Cortland ^ 1 New Paltz 8 Final
  @ Oneonta, N.Y.
  Plattsburgh * ^ 1 Oneonta 8 Final
Sat. 10 Geneseo   Mary Hosking Invitational   TBA
  @ Geneva, N.Y.
  Cortland ^ 4 Plattsburgh 5 Final
  @ Oneonta, N.Y.
  Oswego 9 Wells 0 Final
  Brockport ^ 4 Fredonia 5 Final
  New Paltz * ^ 9 Oneonta 0 Final
Sun. 11 Geneseo   Mary Hosking Invitational   TBA
  @ Geneva, N.Y.
  Fredonia 6 Elmira 3 Final
Mon. 12 Fredonia 8 Alfred 1 Final
Tue. 13 Plattsburgh 1 St. Michael's 8 Final
  Brockport * ^ 1 Geneseo 8 Final
Wed. 14 Geneseo * ^ 9 Fredonia 0 Final
Fri. 16 New Paltz * ^ 9 Plattsburgh 0 Final
  Cortland 8 Alfred 1 Final
  Oneonta 6 Scranton 3 Final
Sat. 17 Geneseo   St. Lawrence Invitational   TBA
  No team score
  Wells   Fredonia   Postponed
  Cortland 6 Brockport 2 Final
  New Paltz 2 Rensselaer 7 Final
  Oswego * 0 Oneonta 9 Final
Sun. 18 Geneseo   St. Lawrence Invitational   TBA
  No team score
  Castleton 0 Plattsburgh 9 Final
  New Paltz   Vassar   8:30 PM
  No team score
Mon. 19 Oswego ^ 3 Brockport 6 Final
Tue. 20 Geneseo * 7 Oneonta 2 Final
  Fredonia 9 Thiel 0 Final
Wed. 21 Oswego 2 Alfred 7 Final
  Cortland 4 Rochester Inst. 5 Final
Thu. 22 Oneonta 7 Farmingdale State 2 Final
Fri. 23 Geneseo * 5 New Paltz 4 Final
  Brockport   Houghton   4:00 PM
  D'Youville 1 Fredonia 8 Final
Sat. 24 Geneseo   USTA/ITA Northeast Region Championships   TBA
  @ William Smith (Geneva, N.Y.)
  Oswego ^ 2 Fredonia 7 Final
  Elmira 1 Oneonta 8 Final
  Plattsburgh   Bard   3:00 PM
Sun. 25 Geneseo   USTA/ITA Northeast Region Championships   TBA
  No team score @ William Smith (Geneva, N.Y.)
  Elmira 3 Oswego 6 Final
Tue. 27 Oneonta ^ 4 Cortland 2 Final
Wed. 28 Utica 0 Oswego 9 Final
  Hamilton 8 Oneonta 1 Final
Fri. 30 Brockport   Oneonta   Cancelled
  Johnson St. 0 Plattsburgh 8 Final
 
October
Sat. 1 Baruch 2 Oneonta 7 Final
  Rensselaer 7 Geneseo 2 Final
  @ Midtown Tennis Club (Rochester, N.Y.)
  Brockport   New Paltz   Cancelled
  Plattsburgh * 9 Oswego 0 Final
Sun. 2 Plattsburgh   Utica   10:00 AM
Mon. 3 Brockport   Alfred   4:00 PM
  Oneonta 9 St. Joseph's (L.I.) 0 Final
  Pitt.-Bradford 1 Fredonia 8 Final
Tue. 4 Hartwick 1 Oneonta 7 Final
Wed. 5 Medaille 0 Fredonia 9 Final
Thu. 6 St. John Fisher 5 Oswego 2 Final
Sat. 8 Oswego % 0 New Paltz 5 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center, Binghamton, NY
  Plattsburgh % 5 Fredonia 2 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton
  Brockport % 1 Oneonta 5 Final
  SUNYAC Tournament Quarterfinal @ Binghamton Tennis Center
  Geneseo % 5 Cortland 0 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center (Binghamton, N.Y.)
Sun. 9 Cortland % 5 Brockport 3 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center, Binghamton, NY
  Oswego % 2 Fredonia 5 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center, Binghamton, NY
  Plattsburgh % 1 New Paltz 5 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center, Binghamton, NY
  Geneseo % 5 Oneonta 0 Final
  SUNYAC Tournament Semifinal @ Binghamton Tennis Center (Binghamton, N.Y.)
Mon. 10 Geneseo 5 New Paltz 1 Final
  SUNYAC Tournament @ Binghamton Tennis Center (Binghamton, N.Y.)
 
March
Mon. 13 Geneseo 8 Lake Forest 1 Final
  @ Orlando, Fla.
Tue. 14 Geneseo 4 St. Norbert 5 Final
  @ Orlando, Fla.
Wed. 15 Geneseo 3 Sioux Falls 6 Final
  @ Orlando, Fla.
Mon. 20 New Paltz 0 St. Catherine 9 Final
  @ Orlando, FL
Tue. 21 New Paltz 9 Lawrence 0 Final
  @ Orlando, FL
Wed. 22 New Paltz 7 Hamline 1 Final
  @ Orlando, Fla.
Thu. 23 George Fox 6 New Paltz 3 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus)
Tue. 28 Le Moyne 8 Oswego 1 Final
Fri. 31 New Paltz 3 Ithaca 6 Final
 
April
Sat. 1 Oneonta 0 William Smith 9 Final
  Geneseo 0 Case Western Reserve 9 Final
Sun. 2 Geneseo 0 Oberlin 9 Final
Wed. 5 Stevens 2 New Paltz 7 Final
Sat. 8 Union (N.Y.)   New Paltz   10:00 AM
  Geneseo 1 New York U. 8 Final
  Cortland 0 William Smith 9 Final
Sun. 9 Geneseo 8 Union (N.Y.) 1 Final
Tue. 11 Geneseo 0 Rochester (N.Y.) 9 Final
Wed. 12 New Paltz   Nichols   Postponed
Thu. 13 Union (N.Y.) 7 Oneonta 2 Final
Sat. 15 Geneseo 1 St. Lawrence 8 Final
Tue. 18 Bard 1 Oneonta 7 Final
Fri. 21 Geneseo 7 Rochester Inst. 2 Final
Sat. 22 Farmingdale State   New Paltz   Cancelled
  Wells 0 Oswego 9 Final
Sun. 23 Oneonta 6 Rochester Inst. 3 Final
Thu. 27 Oneonta   Wilkes   4:00 PM
 
May
Fri. 12 Geneseo % 5 Farmingdale State 0 Final
  NCAA Division III Tournament First Round @ Middlebury, Vt.
Sat. 13 Geneseo % 0 Middlebury 5 Final
  NCAA Tournament Second Round
* Conference
^ Division
% Post season